Paldiski Hariduslinnak “Marina”

Date:

2024

Building type:

School building

Project type:

Arhitektuurikonkurss

Architects: Marit Aripmann, Igor Smoljakov, Ksenia Karpova

Landscape architect:

Maali Roomet-Allese

Project details

AVALIK RUUM

Käsitletav ala jääb Paldiski keskväljakust põhjapoole, poolsaare tipupoole suunuduva Rae tn äärde. Teisel pool teed rannikul, asub Peetri kindluse bastionid, mis on muinsuskaitsealune ehitismälestis. Piirkonda plaanitakse elavdada ja kujundada vaatamisväärsus kohaks. Paldiski pikk minevik on sündmuste rohke, mille juures on tervitatav piirkonna terviklik areng ja kasvamine, mida käesolev hariduslinnak kindlasti aitab elavdada. Võistlustöö on kui sadam, kuhu suubuvad kokku kogukonnakeskuse funktsioonid.

SOBITUMINE LINNARUUMIGA

Hoone on paigutatud kinnistule selliselt, et keskväljakult lähenev sõidutee suundub otse kooli poole kuid lähemale jõudes keerab hoonest vasakule luues turvalise ruumi ühistranspordi- või autoga lähenevatele koolilastele. Väliala on liigendatud pinnavormidega ja kinnistule kavandatud poide stiilis ratta varjualustega. Kavandatud hoone fassaad väärtustab ümbruskonda jäädes tagasihoidlikuks ja soliidseks. Kaarjate elementidega vormikeel loob omamoodi tõlgenduse eelmistele ajastututele omastele arhitektuurielementidele nagu võlvid või tsaariaegsetest fassaadides ilutsevatest kaare motiividest. Hoone vormi ja fassaadikeeles on inspiratsiooni saadud Paldiski siluetile omasest paepangast, pae kihtide liigendustest ja looduse ajas muutumise paradigmast, kus lainetus purustava tegevuse toimel mõjutab Loode-Eesti klindilõiku lõputult.

ARHITEKTUURNE IDEE

Disainikeel lähtub mere ja ranniku temaatikast, ajaloost ning pärandist. Hoone kulgeb läbi mineviku ja oleviku, liikudes tulevikku ning luues teadmised läbi AJA. Keskkond, mis kannab ajas loodud teadmised tänasesse ja annab hea eelduse arenguks. Ühendades ajaloolise väliskeskkonna, kaasaegse disaini ja vormikeelega, muundub kavandatav kool inspireerivaks ja paindlikuks õpikeskkonnaks. Eesmärk on luua keskkond, mis inspireerib ja julgustab õppureid oma loovust avastama ning väljendama. Kooli disaini aluseks on selge vormikeel ja geomeetria ning horisontaalsuse rõhutamine. Värvilahendused haakuvad hoone interjööris fassaadiga, luues harmoonilise ja ühtse terviku. Marina on ökosüsteem kus on liidetud kõik koos toimimiseks vajalikud funktsioonid, samas olles piisavalt privaatsed individuaalseks tööks. Hoone lähteülesanne on näinud kinnistut kui hariduslinnakut, mis käesolevas mahus on liidetud ühtseks tervikuks sadamaks, kompaktne ja ühendatud maht kus erinevate kasutajate funktsioonid on liidetavad ja ristkasutatavad. Põhikooli ja gümnaasiumi osa ning hoone peasissepääs avaneb lõunasse keskusesse suunduvale Rae tänavale, mida toetab konkursitöö avaliku ruumi ala. Lisaks rõhutab peasissepääsu hoone lõunafassaadist eenduv varikatusemaht. Eraldi juurdepääsud linnakodanikele on spordikompleksil ja huvikoolil. Hoone mahud jagunevad kolmeks: 3-korruseline põhikooli ja gümnaasiumi osa, 2- korruseline spordikompleks mis mahuliselt ületab kolme korrust ja 2-korruseline huvikool.

FASSAADILAHENDUS JA VIIMISTLUS

Hoone vormi ja fassaadikeeles on inspiratsiooni saadud Paldiski siluetile omasest paepangast, pae kihtide liigendustest ja looduse ajas muutumise paradigmast, kus lainetus purustava tegevuse toimel mõjutab Loode-Eesti klindilõiku lõputult. Fassaadi kujundavateks elementideks on ribid, mis räägivad pae kihtidest ja selle kihistumisest. Tonaalsuse kujundamisel on lähtutud paekivi ja selle pinnavormidele omasest toonigammast, mis varieerub looduslikust valgest, erinevate hallide ja pruunikate varjunditega tumeda, isegi mustani välja. Maapealne juurdepääsu korrus on kujundatud termotöödeldud vertikaalsete liigendatud puitribidega, mis osaliselt kordub ka ülemistel korrustel. Esimene korrus on kohati tinglikult tagasi astuv, jäljendades ajas tegutsevat lainet rannikul. Eenduvad korruse mahud ja varikatused on haljastatud ja osaliselt kasutatavad terrassidena. Ülemised fassaadid on kujundatud valdavalt hooldusvaba fassaadi printsiipi jälgides. Fassaadimaterjalina domineerib sooja toonina alumiiniumkomposiit plaat ja ribistus. Ribistus on osaliselt tööle pandud päikesevarjestusena. Lõunapoolsetes fassaadides on kasutatud väliseid päikesevarjestuse ruloosid ja spordikompleksi osas statsionaarseid jõulisi fassaadilamelle. Esimese korruse välisseinad on viimistletud termotöödeldud puitlaudise ja ribistusega mis on võõbatud hüdrofoobse pinnaviimistlusega vee ja mustuse tõrjumiseks vähendamaks hooldusvajadust. Kõrgemate korruste fassaad on valdavalt viimistletud alumiiniumkomposiit plaatidega, materjal on ajas hästi vastu pidav ja võib öelda et hooldusvaba. Osaliselt on katused kasutusel terrasside ja talveaedadena, lisaks ka haljaskatustena. Katusele paigaldatakse päikesepaneelid. Teine korrus on kõiki hoone mahtusid siduv. Põhikooli maht on seotud ühest küljest huvikooliga ja põhjast läbi raamatukogu lugemisala spordihoonega. Kooli mahus viib teise korruse saali peatrepp koos istumisastmestikuga. Korrusel on kolm suurt aineklassi, 5 tavaklassi. Lisaks on korrusele kavandatud õpetajate, juhtkonna, õpilasesinduse ruumid ja raamatukogu. Kolmandale korrusele on planeeritud enim gümnaasiumiastme klassiruumidest. Korruse mõlemas otsas asub läbi mitme korruse avanev õhuruum. Sissepääsu trepistikele avanev õhuruum on ümbritsetud aineklasside- ja tavaklassidega. Raamatukogule avanev õhuruumi ümber on kavandatud nn loodusteaduste plokk. Loodusteaduste õppeala on avatud katusele talveaia näol. Katus on kavandatud aktiivseks taimekasvatuseks ja nn näpud mulda kogemuste ammutamiseks. Kahte siseruumi mahtu aitab tsoneerida infotehnoloogia plokk.

RUUMILAHENDUS

Hoone ruumiplaneering on jagatud funktsioonide kaupa osadeks. Algklasside osa on planeeritud põhikooli ja huvikooli vahele omaette sissepääsuga esimese korruse mahus. Klassikomplektid on jagatud tinglikuks kaheks, mida jagab puhkeala koos õuealale pääsuga. Hommikune sissepääs on kavandatud otse garderoobi alale. Kooli peasissepääs avaneb linna keskusesse suunduvale avatud alale. Hoones avaneb sissepääs otse trepistikule, mis viib avatud puhkealale, edasi suunab aulasse. Trepistik on avatud läbi kolme korruse tuues hoonesse avatust ja valgust läbi katuseakende. Sissepääsust paremale jääb garderoobi ala ja vasakule söökla ja kohviku ala. Esimene korrus jätkub peale algklasside osa huvikooli mahuga. Ühendus algkoolist jõuab huvikooli sissepääsu fuajee ja garderoobi alale. Huvikooli esimesel korrusel asuvad valdavalt pilliõppeklassid ja saalid. Pilliõppeklasside aknad on kavandatud avanevad kirde ja kagu suunda, mis ei kattu teiste klasside akendega. Kohe huvikooli sissepääsu kõrval asub eelõppeklass, kus värsketel väikestel õpilastel on lihtne kohale jõuda. Esimese korruse mahus jagab kooliploki ja spordikompleksi kaheks mahus sisehoovi viiv sissesõit. Spordikompleksi sissepääsust avaneb garderoob, otse taamal kohtunike ja välis treenerite väikesed riietusruumid. Basseiniruum on ääristatud riietus- ja dušši ruumidega. Samale korrusele sissepääsu lähedale on paigutatud arstikabinet koos füsioteraapia ja kehalise õpetajate ruumid.

SISEARHITEKTUUR JA VIIMISTLUS

Disain on tulevikku silmas pidav, kus koolikeskkond on paindlik ja jätkusuutlik. Mööbel on kergesti liigutatav ja ümberpaigutatav, võimaldab ruumide multifunktsionaalset kasutust. Koridorides ja klassiruumides kasutusel olev mööbel on vajadusel kiiresti monteeritav ja demonteeritav. Koht mis on samal ajal nii väärikas haridustempel kui ka moderne liikuma kutsuv kool. Hoone üldine kontseptsioon on naturaalne, lihtne ja hügieeniline. Põrandakatteks on üldjuhul homogeensed ja heterogeensed hele tooniga PVC katted. Seinte pinnad värvitakse ökoloogiliste allergiavaba heleda toonide värvidega nagu helehall, beež ja valge. Lagedel on disainripplaed, koridorides tehnovõrkude kulgemisteedel avatavad. Energiasäästlikud ja stiilsed valgustid loovad hubase ja kutsuva atmosfääri. Mugavad ja ergonoomilised istumisalad soodustavad sotsialiseerumist ja grupitööd.

TEHNILISED NÄITAJAD

Ehitusalune pind: 8 381,8m2

Netopind kokku: 12 329,3m2

Brutopind: 17 274,1m2

Kubatuur: 88 935,8m2

Similar projects

Why choose Sirkel & Mall?

  • We are guided in our designs by the client’s business model, creating the optimal solutions accordingly.
  • In the design stage we take the cost of materials into account and make sure the project stays within its budget.
  • We undertake all projects in compliance with EVS construction standards and BIM requirements.
  • We are a member of the Estonian Digital Construction Cluster, which unites the most progressive companies in the field.
E-mail us, give us a call or pop in to our office to talk about how we can help you develop your business idea or find the best solution for your construction project.
© Sirkel & Mall 2024. All rights reserved..