Keila Keskus täitub sisuga

2022. aasta sügisel alustas Sirkel&Mall Keila Keskuse projekteerimisega. Allianss Arhitektide poolt valminud eskiisi alusel otsis keskuse arendaja Harju KEK, koostöös ehitusprojekti juhi Harju Ehitusega, projekteerijat. Valik langes 17-aastase kogemusega projekteerimisbüroole Sirkel&Mall, kellega on ka varem edukalt koostööd tehtud.

Harju KEK investeerib Keila Kogukonnakeskuse arendusprojekti 30 miljonit eurot, et sellest kujuneks linna uus maamärk ja värav. Ligi 13 000 ruutmeetrine ehk umbes kahe jalgpalliväljaku suurune hoone on planeeritud nii, et see ei oleks üks järjekordne tavaline kaubanduskeskus, vaid vastaks just Keila elanike soovidele – saada juurde vaba aja veetmise võimalusi siseruumides spordiklubi, kino või muu meelelahutuse näol.

Peaprojekteerija roll

Sirkel&Mall alustas ambitsioonika projekti jaoks meeskonna komplekteerimist. Suure ja multifunktsionaalse hoone projekteerimise puhul on väga oluline kogemus ja koostöövõime erinevate distsipliinide vahel. Kaasaegne projekt on küll läbinisti digitaalne, kuid projekti erinevate osade omavahelise kokkusobivuse ja kiiruse huvides, on eeliseks kui ollakse juba omavahelise „käekirjaga“ tuttavad. Eriosade inseneride majasisene koostöö aitab hoida kokku palju aega ja võimaldab väljatöötaud lahenduse osas koheselt teiste inseneridega konsulteerida, et välistada hilisemaid vigu ja ümberprojekteerimist.

Projektijuhtide valvsa juhtimise all kindlustakse lähteandmete kiire kättesaadavus ja projekteerimise sujuvus.

Sirkel&Mall on varem projekteerinud näiteks Peetri Keskuse, Rapla Rappeli Keskuse, Sillamäe Maxima ja Narva LIDL-i, kuid Keila Keskus on neist mahukam ja keerulisem.

 Keila Keskuse projekteerimise meeskonna suurus

Projekteerimismeeskonda, mis koosneb arhitektidest, konstruktoritest, eriosade inseneridest, ekspertidest ja projektijuhtidest, kuulub kokku üle 40 inimese. Projekti sujuvaks juhtimiseks on vajalik täpne koordineerimine ja iga meeskonnaliikme vastutus oma töölõigu eest. Meeskonna moodustavad ligi 10 Eesti arhitektuuri ja inseneribüroo spetsialistid, kes paar aastat uue keskuse valmimise nimel tihedat koostööd teevad.

Kuidas tulla toime tähtaegaega?

Tellija plaan on ehitusega alustada juba 2023. aastal, et keskus valmiks 2025. aasta I kvartalis.
Sirkel&Mall on juba mitmeid aastaid kasutanud projektide planeerimiseks „pull-planning“ süsteemi, kus projekteerimise protsess on jaotatud osadeks, selle alusel, millist ja millal on informatsiooni järgmise protsessi etapi jaoks vaja. Need etappide ja erinevate distsipliininde töölõikude päästikud lepivad kokku meeskonnaliikmed omavahel ise, võttes sellega vastutuse kokkulepitud mahus ja ajal oma töö üle anda.

Kogu meeskond teab, et kui üks protsessi osa hilineb, nihkub kogu ülejäänud protsess vastavalt edasi. Suure objekti puhul tähendab aga iga viivitus või tähtajast üleminek otsest suurt rahalist kulu, näiteks seisakust ehitusplatsil, laenuimaksete või rentnikele lubatud pinna üleandmise tähtaegade edasilükkumise tõttu. Keila Keskuse projekti planeerimiskoosolekud toimuvad üle 2 nädala, kus kõik projekti osapooled saavad kogu projekti staatusest ülevaate ja anda oma sisendi tähtaegades püsimiseks.

Tellijale ja projektijuhile on see äärmiselt kasulik abivahend, kuna võimaldab pidevalt jälgida projekti tähtaja graafikus püsimist ja leida kiirelt lahendusi info liikumise või probleeme tekitava takistuse likvideerimiseks, näiteks töö ümberkorraldusega või täiendavate ressursside kaasamisega.
Eelprojekt valmis jaanuari lõpuks ja käimas ehitusloa menetlusprotsess.

BIM-koordineerimine

3D mudelprojekteerimine on saanud juba tavapäraseks pea kõikides projektiosades, kuid projekti mudeli infosisuga täitmise osas on palju erinevaid tasemeid ja nõudeid. Nendes orienteerumiseks on meeskonnas eraldi BIM-koordinaator , kes vastutab projekti alguses kokkulepitud korralduskava täitmise jälgimise eest.
Keila Keskuse puhul pandi kohe paika, millist infot on vaja mudelis hoida, arvestades hoone kogu elukaart. See tähendab, et korrektne BIM infomudelist on kasu peale projekteerimise, ehitamise ka hoone valmimise järgselt igapäevases halduses.
Nii on võimalik kokku hoida palju aega ja raha tehes asju õigesti kohe algusest peale, et vältida sama töö ümbertegemist.
Koordinaatori ülesanne projekteerimise ajal on erinevate projektiosade osamudelite kokkupanek koondmudeliks ja vastuolude (lõikumiste, kattumiste, ristumiste) kontroll ja paranduste koordineerimine. Samuti kokkulepitud infosisu vastavuse kontroll

Millised on Keila Keskuse projekteerimise suurimad väljakutsed?

Tegu on multifunktsionaalse hoonega, kus ühe katuse all sõna otseses mõttes on nii kaubandus- ja teeninduspinnad, spordisaal, laste ala, kino kui ka majutuspinnad. Erinevatel kasutusotstarvete pärast on nõuded tehnosüsteemidele väga erinevad (näiteks sisekliima osas). Kuna keskust alles projekteeritakse, ei ole veel kindlad kõikide pindade tulevased rentnikud, kes 2 aasta pärast oma teenuseid pakkuma hakkavad. Nende soovide ja ka nõuete täitmine peab olema hiljem võimalik ilma suurema ümberehituseta. Keeruline ongi projektis dimensioneerida tüüp-lahendusi, mis ei oleks liiga võimsad ega liiga nõrgad, et võimaldada keskuse ekspluatatsiooni käigus piisavat paindlikkust ning samas jääda ehituskulude osas optimaalseks.
Suure hoone puhul on oluline hoone energiatõhususe maksimeerimine, kuna energiahindade jätkuvat kallinemisel moodustab see üha suurema kulu ka rendipindade kõrvalkuludes ja avaldab otsest mõju keskuse ärilisele konkurentsivõimele. Sellega arvestamine on projekteerijale lähteülesande osa.
Keskuse toimimiseks vajalik soojusenergia planeeritakse saada maaküttest ja keskkütte võrgust ja hoone katus kaetakse täies ulatuses ca 250 kW võimusega päikesepargiga.

Keila Keskus numbrites:

Asukoht: Harju tn 2, Keila (endine aadress Paldiski mnt 19/21, Keila)
Hoone kogupind – 13 000 m2
sh toidukauplus 2500 m2
Ala lastele – 1000 m2
Spordiklubi – 1000 m2
Spordipood – 700 m2
Kahe saaliga kino
Planeeritav valmimisaeg: 2025. aasta I kvartal

Arendaja: Harju KEK
Tellija: Harju Ehitus
Arhitektid: Allianss; Inga Raukas, Tarmo Kübard, Matthias Klitzsch
Peaprojekteerija: Sirkel&Mall; projektijuhid Cris Koppel ja Toomas Timmermann
Ehituskonstruktsioonid, kütte-, ventilatsiooni- ja jahutussüsteemid ning veevarustus: Sirkel&Mall
BIM koordineerimine: Tulitec; Kaur Tull, Kärt Teorein
Elekter ja automaatika: AXYS
Teed ja platsid: T-Model

Miks tellida projekt Sirkel & Mall’ist?

  • Projekteerimisel lähtume kliendi ärimudelist ning loome optimaalse lahenduse;
  • Projekteerimisel arvestame materjalide maksumusega ja jälgime, et projekt püsiks eelarve piirides;
  • Kõik projektid on koostatud järgides EVS ehitusstandardeid ja BIM nõudeid;
  • Kuulume Eesti Digitaalehituse klastrisse, mis ühendab edumeelsemaid ehitusvaldkonna ettevõtteid.
Kirjuta, helista või tule meie büroosse ning arutame, kuidas saame abiks olla Sinu äriidee arendamisel või ehitusprojektile optimaalse lahenduse leidmisel.
© Sirkel & Mall 2024. Kõik õigused kaitstud.